כתבה נוספת מסדרת הכתבות זקנה במסדרון של נורית וורגפט. הכתבה עושה שימוש בנתוני SHARE על בדידות בקרב אזרחים ותיקים.
לכתבה המלאה לחצו על התמונה או כאן.


 


עוד כתבה בעיתון הארץ שעושה שימוש בנתוני מרכז הידע. והפעם במטרה לשאול האם אבחון מוקדם של מחלת האלצהיימר יכול להועיל בעיכוב הידרדרות המחלה או שמא זהו קרב אבוד מראש משום שאין עדיין תרופה למחלה.
קישור לכתבה המלאה כאן. קישור לנתוני מרכז הידע על מחלת האלצהיימר ולדף המידע אודות אלצהיימר כאן


מחקר שנערך במרכז הידע לחקר הזיקנה מהווה הבסיס לכתבה שפורסמה באתר דה מרקר ב 14.4.16 בעניין השינויים בשוק העבודה ובגיל הפרישה בישראל. הכתבה 
סוקרת את התופעה לפיה חלק נכבד מהקשישים בישראל מעוניין להמשיך ולעבוד גם לאחר גיל הפרישה. לכתבה המלאה לחצו כאן ולמחקר עצמו כאן.

בתאריך ה29.2 פורסמה בעיתון הארץ כתבה העוסקת ברצונם של קשישים לשלוט על מותם כפי ששלטו על חייהם. בכתבה נעשה שימוש בנתוני SHARE ישראל והיא מתארת את המאבק של קשישים הרוצים לבחור בעצם כיצד ואיפה יעבירו את ימיהם האחרונים. 
קישור לכתבה בהארץ - כאן


כתבה חדשה על נתוני SHARE-ישראל!
בתאריך 12.1.16 פורסמה כתבה במהדורה המודפסת של עיתון הארץ אודות מצבם הבריאותי, כלכלי וחברתי של הזקנים הערבים. בכתבה נעשה שימוש נרחב בנתוני SHARE-ישראל, סקר הבריאות, הזדקנות ופרישה באירופה ובישראל. מהנתונים עולה כי כמעט 90% מהזקנים הערבים דיווחו על קושי לגמור את החודש לעומת כ-40% מהיהודים הוותיקים, גם מצבם הבריאותי גרוע יותר - ליותר ממחציתם יש סיכוי ללקות במחלות כרוניות ול-40% נטייה לפתח תסמיני דיכאון. אך ישנו אור בקצה המנהרה - תפיסת הבריאות האישית הכי גבוהה מקרב המשיבים: יותר מ-60% רואים את בריאותם כטובה וכ-75% מדווחים על שביעות רצון גבוהה מחייהם. יתכן וניתן להסביר זאת בשל הנטייה הערבית להשלים עם המצב (בניגוד לנטייה היהודית להתלונן).
לקריאת הכתבה המלאה לחצו על התמונה או כאןכתבת סקירה מעולה על מרכז הידע, סקר SHARE - ישראל, פרופ' ליטווין העומד בראשו ומבחר ממצאים מתוך המחקרים העדכניים של המרכז.
לקריאת הכתבה במלואה לחצו  כאן או בעמוד הכתבה אתר הארץ

בכתבה שפורסמה הוזכרו תוצאות המחקר שביצעו ד"ר גלית נמרוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ודנה דהן  ממרכז הידע בשנת 2014, "דפוסי פנאי בקרב אזרחים ותיקים בישראל".
במחקר נמצא כי פעילות גופנית מדורגת במקום ה-7 מבין פעילויות הפנאי וכ- 60% מקרב האזרחים הוותיקים עוסקים בה בתדירות גבוהה.
לכתבה המלאה לחצו כאן
לממצאי המחקר המלאים לחצו כאן 


הכתבה פורסמה בעקבות מחקר שערכו דנה דהן ואלה שורץ ממרכז הידע לחקר ההזדקנות עבור המשרד לאזרחים ותיקים. המחקר מבוסס על סקר שנערך בקרב 500 משיבים מהמגזר היהודי המתגוררים בישובים קטנים המונים עד 2,000 תושבים. לכתבה המלאה לחצו על התמונה או כאן.
 הכתבה פורסמה בעקבות מחקר שערכו דנה דהן ואלה שורץ ממרכז הידע לחקר ההזדקנות עבור המשרד לאזרחים ותיקים. המחקר מבוסס על סקר שנערך בקרב 500 משיבים מהמגזר היהודי המתגוררים בישובים קטנים המונים עד 2,000 תושבים. לכתבה המלאה לחצו על התמונה או כאן.
לקריאת הכתבה המודפסת.
אנו גאים לבשר על זכייתו של פרופ' הווארד ליטווין בפרס לנדאו למדעים ואומנויות לשנת 2014


מנימוקי השופטים: פרופסור ליטווין הוא היוזם והמוביל של מחקר SHARE: מחקר אורך רב תחומי, הנחשב למחקר הבין-לאומי החשוב ביותר שנערך בתחום ההזדקנות. ליטווין חוקר היבטים שונים בגיל השלישי: חברתיים, תרבותיים, פסיכולוגיים, פיזיים, כלכליים, רפואיים, בריאותיים. מתוך מחקריו המקוריים הוא מנסה לשנות את יחס החברה למבוגרים ולשרטט עתיד אלטרנטיבי בהיר יותר נוכח עליית תוחלת החיים בעולם והמשמעויות הרבות הנגזרות מכך.

לעמוד החוקר באתר מפעל הפיס 

כך עולה מהנתונים שפרסם לאחרונה המשרד לאזרחים ותיקים. הנתונים מבוססים על סקר ומחקר הערכה  בנושא דפוסי פנאי בקרב אזרחים ותיקים בישראל, שביצעו ד"ר גלית נמרוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ודנה דהן ממרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל. לקריאת הכתבה במלואה לחצו על התמונה או כאן.
"איזו תוחלת יש בחיים? לעתים התוחלת נמצאת בשפע חומרי, בזוגיות טובה או בעיסוק מרתק, אך ניתן להעביר חיים שלמים בחיפוש אחריה."
כך נפתחת התוכנית דקה ישראלית אשר שודרה בגלי צה"ל במאי 2014. בין הנושאים שהועלו: מצבה של ישראל ביחס לעולם מבחינת תוחלת החיים, העלאת גיל הפרישה, והקשר בין אורך החיים למצב כלכלי. הגישה: ענת קורול, כתב: עידו ליפסקי, ייעוץ מדעי: אביעד טור-סיני, מרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל

להאזנה לחצו על התמונה או כאן


הכתבה התפרסמה בעקבות מחקר שביצעו פרופ' אורלי שדה וד"ר יבגני מוגרמן מבית הספר למנהל עסקים ועדי מאיר ממרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל באוניברסיטה העברית בירושלים, המבוסס על מאגר הנתונים אוריינות כלכלית לקראת פרישה. להמשך קריאה לחצו על התמונה או כאן                       
 


פורטל מוטקה סקר את מחקר דאגות הקשישים בישראל אשר בוצע על ידי ענת רול ועדי מאיר ממרכז הידע ביוזמת המשרד לאזרחים ותיקים ויצא לאור בשנת 2012. להמשך קריאה לחצו על התמונה או כאן. לקראת יום העיון על זקנה וזקנים בתקשורת: תדמיות ומציאות אשר נערך על ידי המשרד לאזרחים ותיקים בשיתוף מרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל ב-2 בדצמבר 2013, התראיינה ד"ר גלית נמרוד בתוכניתם של גל גבאי ובן כספית "עושים סדר חדש" אודות מחקר ההערכה "דפוסי פנאי בקרב אזרחים ותיקים בישראל". המחקר בוצע על ידי דנה דהן ממרכז הידע יחד עם ד"ר גלית נמרוד. לצפייה בראיון המלא - לחצו על התמונה או כאן

 

בסתיו 2013 ערך ערוץ 10 סדרת כתבות אודות ההיבטים השונים של הזקנה וההזדקנות. פרופ' הווארד ליטווין, ראש מרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל השתתף כחוקר אורח בכתבה הראשונה בסדרה. לקריאת הכתבה לחצו על התמונה או כאן. לצפייה בכתבה המשודרת לחצו על כפתור play.


 הכתבה התפרסמה בעקבות פרסום ממצאי הסקר ומחקר ההערכה בנושא דאגות קשישים בישראל שנערכו לבקשת המשרד לאזרחים ותיקים על ידי עדי מאיר וענת רול ממרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל. להמשך קריאה לחצו על התמונה או כאן.