סדנא מתודולוגית: חידושים, נתונים וממצאים מגל 4 ישראל וגל 6 אירופה

התקיימה בתאריך 28.5.17
בבית מאירסדורף, קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, ירושלים.

לתכנית המלאה לחצו כאן.
ליצירת קשר אודות הסדנה והחומרים: igdc@savion.huji.ac.il

שחרור נתוני הגל ה-4 של SHARE ישראל (גל 6 אירופה)

לקראת שחרור הנתונים של הגל ה-4 של SHARE ישראל, קיבצנו עבורכם כמה נתונים כלליים אודות הסקר והשימוש בנתונים.נלחמים בירידה קוגניטיבית באמצעות סודוקו

מחקר חדש של חוקרי מרכז הידע המבוסס על נתוני הגל ה-3 של SHARE-ישראל מראה כיצד פעילות פנאי קוגניטיבית יכולה לאמן את הזיכרון.

הזדקנות מעוררת פחד מבחינות רבות, ואחד האיומים הגדולים ביותר שאנשים נוטים לקשר עם זקנה הוא אובדן היכולות הקוגניטיביות. במהלך הזמן, תפקודי מוח רבים נוטים להדרדר. בדרך כלל, מהירות עיבוד וזיכרון עבודה הם האזורים הראשונים בהם אנו מבחינים בירידה עם הגיל, בעוד שזיכרון וידע סמנטי נפגעים בעיקר בגיל מבוגר מאוד. עם זאת, המדע מציע שאנחנו יכולים לפחות להאט או להפחית את אובדן היכולות הקוגניטיביות. כלומר, פעילויות אינטלקטואליות כמו קריאה, תשבצים או משחקי מספרים עשויים להיות מועילים בהקשר זה.

אבל האם "תרגילים למוח" אלה באמת עוזרים? עד עכשיו, טענות אלה לא זכו לאישוש חד משמעי באמצעות מחקר מדעי. חוקרים מהאוניברסיטה עברית בירושלים/מרכז הידע לחקר הזדקנות האוכלוסיה בישראל מראים כעת כי יש השפעה של סודוקו ותשבצים על התפקוד הקוגניטיבי. במחקר הבינלאומי שלהם הם השתמשו בנתונים מכ -17,000 מבוגרים אירופאים בני 65 ומעלה שנאספו במסגרת סקר בריאות, ההזדקנות והפרישה באירופה (SHARE).

זיכרון, חשבון ושטף דיבור

על מנת למדוד יכולות קוגניטיביות, החוקרים השתמשו בשלוש קטגוריות: זיכרון, חשבון ושטף דיבור. כל משתתפי סקר SHARE התבקשו לחזור על מילות רבות ככל שיכלו מתוך רשימה של 10 מילה שהוקראה להם על ידי המראיין, על מנת לבחון את הלמידה המילולית לטווח קצר שלהם ואת יכולות הזיכרון ושימור המידע שלהם. היכולת החשבונית שלהם נמדדה על ידי מטלה שבה הם התבקשו להחסיר 7 מתוך 100 ולהמשיך ולעשות זאת ארבע פעמים נוספות. מספר טעויות שהמשיבים עשו שימש לדירוג יכולות הריכוז שלהם ומיומנויות חישוב בסיסיות. על מנת לשפוט השטף המילולי שלהם, המשתתפים נתבקשו לשיים חיות רבות ככל האפשר בתוך דקה אחת.

בנוסף, כל משתתפי הסקר נשאלו האם ובאיזו תדירות הם עסקו במשחקי מילים או מספרים (כגון תשבצים או סודוקו) במהלך 12 החודשים האחרונים. החוקרים לקחו גם בחשבון את הבריאות של המשתתפים, מצבם הפיננסי, הרשת החברתית שלהם ורמת ההשכלה.

משחקי מילים ומספרים מאמנים את המוח

הממצאים הראו כי כמחצית מהמשיבים שיחקו משחקי מספרים או מילה על בסיס קבוע ויותר מ-60% מהם עשו זאת כמעט כל יום. כיוון שסקר SHARE נערך אחת לשנתיים עם אותם מרואיינים, החוקרים השוו את התוצאות מהגל הרביעי שהתקיים בשנת 2010 עם אלו של הגל החמישי מ-2012/13. מהניתוח עלה כי המשיבים שעסקו במשחקי מילים או מספרים בגל הראשון, הראו תוצאות טובות יותר כעבור שנים בכל שלושת קטגוריות הקוגניציה, בהשוואה לאחרים שלא עסקו כלל בכך.

אף פעם לא מאוחר מדי

הממצאים גם גילו כי ההשפעה החיובית של משחקי מילים ו/או סודוקו הייתה חזקה יותר בקרב אנשים שהיו בעלי פחות השכלה. תוצאות אלו מדגישות כי מבוגרים בעלי רמה נמוכה של השכלה פורמלית יכולים להפיק תועלת מפעילויות פנאי המכילות גירוי קוגניטיבי באותה מידה, ולפעמים אפילו יותר, מאשר המשכילים יותר.

מעניין לציין, כי החוקרים לא מצאו הבדלים משמעותיים ביחס לגיל: משתתפים שעסקו בפעילויות כאלה הראו פחות ירידה בפונקציות הקוגניטיביות שלהם, לא משנה באיזה גיל הם שיחקו סודוקו או פתרו תשבצים. יתר על כן, משתתפים שהחלו פעילויות פנאי המכילות גירוי קוגניטיבי בין שני הגלים הראו תפקוד קוגניטיבי טוב יותר כעבור שנים מאלה שלא עסקו בכך כלל וממי שהפסיק פעילות כזו בין השנים. לכן, המחקר גם מעיד על כך שאתה אף פעם לא מבוגר מדי מכדי להתחיל תחביב חדש.


לקריאת המאמר המלא
לחצו כאן
פרויקט SHARE מתרחב: בשנת 2016 נוספו לפרויקט הסקר עוד 8 מדינות חדשות החברות באיחוד האירופי.

המדינות שנוספו הן: בולגריה, ליטא, לטביה, מלטה, סלובקיה, פינלנד, קפריסין ורומניה. 
כעת משתתפות בסקר כ-26 מדינות באירופה כולל שווייץ וישראל.
משנת 2004 ועד היום השתתפו ב-SHARE מעל 123,000 משיבים בכ-293,000 ראיונות (בקירוב). 
עם הצטרפותן של המדינות הנוספות המדגם המתרחב מאפשר ללמוד בצורה טובה יותר אודות חייהם של בני 50 ומעלה ולהשוות בצורה מעמיקה בין המדינות השונות.

לפרסום המלא לחצו כאן


סדנא מתודולוגית בנושא סקרי אוכלוסיה: מה ניתן ללמוד מהם ואיך?

הסדנא תתקיים ביום א', 27 בדצמבר 2015, בחדר 503, בבית מאירסדורף בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים.
בין המרצים בסדנא: ד"ר אביעד טור-סיני, ד"ר שרון שיוביץ-עזרא, ד"ר גלית גורדוני ופרופ' הווארד ליטווין.
לתכנית הסדנא המלאה והרשמה
לחצו כאן
נשמח לראותכם!
שחרור נתונים חדשים של סקר SHARE

אנו שמחים לבשר על שחרור נתוני סקר SHARE החדשים – גל 5 באירופה וגל 3 בישראל!
בנתוני גל 5 מופיעה מדינה חדשה (לוקסומברוג), פריטים חדשים על הדרה חברתית וכן מודולות חדשות על ילדות מוקדמת ואוריינות מחשבית. בנתונים נכללות גם מודולות של מדדים מתוקננים כמו השכלה, דיכאון וכו', וכן זקיפות ומשקולות.

למסמך הכוונה על נתוני גל 5: 

http://www.share-project.org/fileadmin/pdf_documentation/SHARE_wave_5_release_guide_1.0.0.pdf


לשאלונים ספציפיים לכל מדינה:

http://www.share-project.org/data-access-documentation/questionnaires/questionnaire-wave-5.ht


לשאלוני גל 3:  
בעברית, ערבית ורוסית 

לקובץ המתודולוגיה של גל 5 הכולל חידושים חשובים בשאלון, במתודולוגיה ובתהליכי עבודת השדה

http://www.share-project.org/fileadmin/pdf_documentation/Method_vol5_31March2015.pdf


שימו לב שכללי הגישה לנתוני SHARE חלים גם על הגל ה-5. שם המשתמש והסיסמא נותרים בתקפותם. כל משתמשי SHARE מתבקשים לתת קרדיט כנדרש לפי הפירוט בפרק 9 של מסמך המתודולוגיה של גל 5.

למשתמשים בנתוני גל 3 ישראל יש לציין את האזכור הבא:

W"Wave 3 data collection was funded by the NIH (R01-AG031729) and the Ministry of Senior Citizens. The data were collected by the Israeli Gerontological Data Center at the "אHebrew University in Jerusalem