נושאי המחקר

סקר SHARE מורכב מכעשרים פרקים (מודולות), כאשר כל פרק כולל שאלות בתחומים שונים
נתונים הנאספים במסגרת פרויקט SHARE כוללים משתנים דמוגרפיים (ארץ לידה, שנת עלייה, השכלה, מספר ילדים ועוד); משתני בריאות (תפקוד פיסי, תפקוד קוגניטיבי, בריאות סובייקטיבית, התנהגות בריאותית, שימוש בשירותי בריאות); משתנים פסיכולוגיים (בריאות נפשית, רווחה אישית, שביעות רצון מהחיים); משתנים כלכליים (מצב תעסוקתי, מאפייני תעסוקה, מקורות הכנסה, הון וצריכה, דיור וחינוך) ומשתני תמיכה חברתית (קשרים עם בני משפחה, סיוע בתוך המשפחה, העברת כספים ונכסים, ופעילויות פנאי).

בגל השלישי נוספו שאלות העוסקות בשימוש במחשבים (מודולה IT), וכן שאלות בנוגע לתנאי הילדות של המשיבים. בנוסף, סדרת שאלות בנוגע למצוקה חומרית ואיכות סביבת המגורים של המשיב התווספה למודולות קיימות, וכן שאלות בנוגע לארץ הלידה של הורי המשיב. בגל הרביעי נוספו שאלות בנוגע לרשת החברתית האישית של המשיבים (מודולה SN).


סיכום קצר של הפרקים בשאלון SHARE

הפרקים מופיעים על פי סדר הופעתם בשאלון. מטרת הסיכום היא לתאר בקצרה אילו נושאים עולים בראיון ולסייע לקורא לברור את התחומים הרלוונטיים עבורו. מומלץ מאוד לעיין בשאלון הרלוונטי בכדי לקרוא את השאלות ולעקוב אחר ניתוב השאלות באופן מלא. הסיכום לא כולל את השאלות שעולות בראיון עם נציג אחרי פטירה של משיב (XT). הטבלה בהמשך מציגה באופן מפורט אילו פרקים הופיעו בכל גל.

 • פתיח (cover-screen) – הצגת המחקר בפני המרואיין המרכזי והתחייבות לשמירה על פרטיות המראיינים. איסוף מידע דמוגרפי בסיסי על כל בני משק הבית: שם, מגדר, תאריך לידה, מצב משפחתי, ומהות הקשר עם המרואיין המרכזי.

 • דמוגרפיה (DN) – מידע על ארץ הלידה, המצב המשפחתי (נוכחי והאם חל שינוי), השכלה, אזרחות, מספר האחים החיים של המשיב, מידע על ההורים: האם ההורה בחיים, גיל, מצב בריאותי, השכלה של ההורה, ארץ לידה של ההורה ואזרחות.

 • ילדים (CH) – מספר ילדים. עבור כל ילד: שנת לידה, מגדר, יחס לילד (ביולוגי, מאומץ, אומנה), תדירות קשר עם הילד, מצב משפחתי של הילד, מצב תעסוקתי של הילד, השכלה של הילד, מספר ילדים של הילד.

 • בריאות פיזית (PH) – הערכה עצמית של מצב הבריאות, האם סובל ממחלות כרוניות, האם מוגבל בפעילות, האם סובל ממחלה\מצב בריאותי שמגביל את יכולת התעסוקה. עבור רשימה של מחלות\מצבים רפואיים, האם סובל מהם, מתי אובחן. האם סובל מפחד מנפילה, האם סובל מכאבים, האם נוטל חמישה סוגים של תרופות (או יותר), משקל והאם ירד במשקל בשנה האחרונה (ולמה), גובה, האם מרכיב משקפיים, טיב ראייה, האם משתמש במכשיר שמיעה, טיב שמיעה, האם יש קושי או מוגבלות בתנועה וניידות או בביצוע רשימה של פעילויות יום-יומיות (ADL, IADL). שימוש באביזרי עזר כגון הליכון וכסא גלגלים ידני, כלי עזר לאכילה (סכין, כף או מזלג מיוחדים), מעקות, עזרי אחיזה, מסילות (על מנת להקל על התנועה ולשמור על שיווי המשקל), מושב אסלה מוגבה עם או ללא ידיות, פדי ספיגה.

 • התנהגויות סיכון (BR) – האם עישן אי פעם, האם מעשן כיום (אם כן, מה מעשן וכמה), צריכת אלכוהול, האם ובאיזו תדירות מבצע פעילות פיזית מתונה כמו הליכה או ניקיון הבית, האם ובאיזו תדירות מבצע פעילות גופנית מאומצת כגון ספורט או עבודה פיזית קשה, תדירות צריכת מוצרי חלב, קטניות, ביצים, עוף או בשר (בתדירות נמוכה נשאל אם זה נובע מסיבות כלכליות), פירות וירקות.

 • מדדים קוגניטיביים (CF) – הערכה עצמית של יכולת הקריאה והכתיבה, התמצאות בתאריך, מבחן זיכרון (10 מילים) מיידי ולאחר זמן, מבחן שטף דיבור, מבחן חישוב (serial 7).

 • בריאות נפשית (MH) – 12 תסמינים דיכאוניים (כגון, תחושת עצבות, תחושת אשמה, רצון למות, ירידה בתיאבון, חוסר ריכוז), תחושת בדידות: חסך בקשרים חברתיים, תחושת ניתוק, בידוד מאחרים ובדידות.

 • הוצאות על בריאות (HC) – האם מרוצה מהכיסוי הבסיסי של חברת הביטוח\קופת החולים, האם יש ביטוח סיעודי (אם כן, האם פרטי או דרך קופ"ח), מספר פעמים בהם נוצר קשר עם רופא, תשלום עבור ביקורי רופא, וויתור על ביקור רופא בגלל עלות או זמן המתנה ארוך מדי, תשלום על תרופות, תדירות ביקורים אצל רופא שיניים ותשלום על כך, כמה לילות היה באישפוז בבית חולים בשנה האחרונה, שהות במוסד רפואי שאינו בית חולים (כגון מוסד סיעודי או שיקומי), תשלום על אביזרי עזר, תשלום על טיפולים אמבולטוריים, קבלת שירותים מקצועיים בבית, האם עבר במוסד סיעודי. 
            הערה: כל שאלה על תשלום בפרק זה מתייחסת להוצאה שאינה מכוסה על ידי הביטוח (Out of pocket).

 • הוצאות משק בית (CO) – כמה משק הבית הוציא בחודש ממוצע על מזון לאכילה בבית ומחוץ לבית. שווי אוכל שמגודל או מיוצר לבד, הערכה סובייקטיבית של מצב כלכלי: מידת הקושי\קלות להסתדר כלכלית, האם משק הבית יכול לעמוד בהוצאה בלתי צפויה (הסכום מחושב כקו העוני למשק בית של אדם יחיד ) מבלי לקחת הלוואה, האם וויתרו על חימום או דחו ביקור אצל רופא שיניים בשביל לחסוך בעלות המחיה.

 • תעסוקה והכנסות (EP) – מצב תעסוקתי, שינוי בסטטוס תעסוקה מגל קודם, תאריך שינוי סטטוס תעסוקה וסיבה לכך. שאלות על מקום העבודה האחרון\המרכזי: האם שכיר\עצמאי, תיאור העבודה (כותרת), ענף תעסוקה, מספר מועסקים, עבודה בחוזה קבוע או זמני, מספר שעות עבודה בשבוע, שאלות על איכות העבודה (לחץ בעבודה, מאמץ גופני וכו'), האם מעוניין בפרישה, האם יש עוד עבודה. הכנסה מעבודה, הכנסות מקצבאות ותשלומים ממשלתיים אחרים (כמה תשלום ממוצע ולאיזו תקופה הוא מתייחס), קצבאות עתידיות שהמשיב זכאי לקבל.

 • שימוש במחשב (IT) – מופיע החל מגל 3 ישראל (גל 5 אירופה). האם משתמש במחשב בעבודה הנוכחית\עבודה אחרונה לפני פרישה, דירוג עצמי של היכולת להשתמש במחשב, האם משתמש באינטרנט לפחות פעם אחת בשבוע.

 • עוצמת לפיתה (GS) – בדיקה פיזית של עוצמת הלפיתה באמצעות שימוש בדינמומטר.

 • עוצמת נשיפה (PF) – בדיקה של עוצמת נשיפה.

 • תמיכה חברתית (SP) – האם המשיב נתן או קיבל עזרה מעשית ( טיפול אישי, עזרה במטלות משק הבית, ו/או עזרה בטיפול בניירת) בתוך או מחוץ למשק הבית. למי נתן או ממי קיבל עזרה ובאיזו תדירות. האם המשיב שמר על נכדיו ואם כן באיזו תדירות.

 • העברות פיננסיות (FT): האם המשיב נתן או קיבל תמיכה פיננסית (1,500 ₪ או יותר) בתוך או מחוץ למשק הבית. למי נתן או ממי קיבל עזרה ובאיזו תדירות. האם נתן או קיבל תמיכה חד פעמית גדולה (30,000 ₪ או יותר) או ירושה.

 • מגורים (HO) – כמה שנים גר בבית הנוכחי, האם משלם על מגורים בבית ואם כן כמה ומה מכסה התשלום. האם יש בתים נוספים ומה שווי הבתים אם המשיב היה מוכר אותו\אותם כיום. שווי שכר דירה של הבית הנוכחי. האם יש משכנתא\הלוואה על הבית ואם כן כמה התשלום החודשי, האם מדובר במוסד מגורים מיוחד כמו מוסד סיעודי. האם יש עוד נכסים למשק הבית ואם כן מה שווים.

 • הכנסות משק-הבית (HH) – האם לאנשים אחרים במשק הבית יש הכנסות מעבודה או קצבאות, שאלה כללית על הכנסות משק הבית, שאלות על איכות סביבת המגורים (תחושת שייכות, פשיעה או ונדליזם, ניקיון, עזרה מאנשים אחרים בשכונה בשעת הצורך).

 • נכסים פיננסיים (AS) – האם יש קופות גמל או חשבון פרישה אישי, האם החיסכון כולל מניות או אג"ח, האם יש ביטוח חיים עם מרכיב חיסכון, האם וכמה כסף יש בקרנות נאמנות, באג"ח, בחשבונות בנק, חשבונות עו"ש, תוכניות חיסכון. האם יש הכנסות מחברה, דיווידנדים, ריבית על השקעות שונות. האם יש חברה בבעלות המשיב (מלאה או או חלקית), שווי החברה והכנסות ממנה. האם יש מכוניות ומה שווי המכוניות. האם יש למשיב חובות.

 • פעילות פנאי ורווחה נפשית (AC) – שאלון CASP לאיכות חיים, שביעות רצון מהחיים (בסולם 10-0), ביצוע פעילות פנאי (השתתפות במועדון ספורט\חברתי\פוליטי, קריאת עיתונים, פתירת תשבצים ועוד): האם מבצע, באיזו תדירות, ומידת שביעות הרצון מהפעילויות.

 • ציפיות (EX): סיכוי שקצבה שהמשיב זכאי לה תקוצץ, סיכוי שגיל הפרישה יעלה לפני זמן הפרישה, סיכוי לחיות בעוד מספר שנים, תחושת אמון באנשים, מהי מידת הסיכון שמוכן ליטול בהשקעות.

פרקים שהופיעו בחלק מהגלים

 • רשת חברתית (SN) – גל 4 ישראל (גל 6 אירופה. הופיע גם בגל 4 אירופה, בו ישראל לא השתתפה). שאלות על האנשים הקרובים ביותר לאדם, מיהם "אנשי הסוד" שלו. על כל איש-רשת נשאלים בנוגע ליחס של המשיב אליו (האם הוא בן-זוג\ילד\חבר וכו'), מגדר, מגורים, סטטוס משפחתי, מצב תעסוקתי, קירבה רגשית.  שביעות רצון כללית מהרשת החברתית.

 • תנאי ילדות (MC)– גל 3 ישראל (גל 5 אירופה) שאלות בנוגע לתנאי הילדות של המשיב: גודל הבית, מספר האנשים שחיו בו, מספר ספרים בבית, הצלחה בלימודים, הערכה עצמית של המצב הכלכלי של המשפחה, הערכה עצמית של מצב בריאות בילדות, האם נעדר מבית הספר לתקופה ארוכה בגלל מחלה, רשימה של מחלות ילדות, האם קיבל
            הערה: תנאי הילדות והיסטוריית החיים של המשיבים בישראל נבדקו בהרחבה בגל 5 ישראל (7 אירופה).

 • טביעות דם יבשות (SN) – גל 4 ישראל בלבד. איסוף של טביעות דם יבשות לצורך הפקת מדדי בריאות שונים.
טבלת סיכום של פרקי המחקר בגלים 1,2,4,5,6מבחני ביצוע פיזי ומדדים ביו-רפואיים ב-
SHARE

לאורך הגלים שולבו בסקר SHARE מספר מבחנים ומדדים רפואיים: בכל הגלים נמדדה עוצמת הלפיתה. בגלים 1 ו-2 נמדדה מהירות ההליכה, בגל השני בישראל נמדדה עוצמת הנשיפה, ובגל השני והשלישי בישראל נוסף מבחן יכולת לקום ממצב ישיבה בכיסא. בסקר SHARE משולבים מספר מבחנים לבדיקת המצב הקוגניטיבי של המשיב בתחומים כגון זיכרון ושטף דיבור.

בגל הרביעי נאספה דגימת דם מהמשיבים בצורה של מספר טיפות דם. ניתוח דגימת הדם יאפשר להוסיף לנתוני הסקר מדדים ביו-רפואיים כמו רמת הסוכר ארוכת הטווח בדם (HbA1c) או ריכוז ויטמין D בדם. DNA לא יופק מדגימות הדם ולא יהיה חלק מסקר SHARE.
שאלות ייחודיות בישראל:

באמצעות שאלון הנייר הנלווה (dropoff) נאספו מספר שאלות בתחומים ייחודיים לישראל.

הגל הראשון של פרויקט SHARE בישראל מספק נתונים ייחודיים לישראל לגבי טראומה מתמשכת (כגון חשיפה לשואה, מלחמות ופעולות איבה) ולגבי עמדות כלפי מדיניות דחיית גיל הפרישה שהונהגה במערכת הפנסיה בישראל בשנת 2004 (אחדות וליטווין, 2008). בגלים 3 ו-4 נאספו נתונים נוספים לגבי טראומה מצטברת כתוצאה מאירועי טרור, ירי טילים על ישראל מרצועת עזה ומבצע 'צוק איתן'.